DZIEŃ OPIEKUNA RODZINNEGO

Dnia 30 listopada 2018r. odbyło się spotkanie z okazji Dnia Opiekuna Rodzinnego pod hasłem „Opiekun Rodzinny – nie musi być sam” zorganizowane przez Hospicjum Domowe w Nowym Sączu oraz działającą przy nim Fundację „Okno Nadziei”.

Uczestnikami spotkania byli opiekunowie rodzinni, czyli członkowie rodzin sprawujących opiekę nad ciężko chorymi bliskimi, zarówno naszych podopiecznych, jak również rodzin z Nowego Sącza i okolicy. Dzień Opiekuna Rodzinnego obchodziliśmy w Miejskim Domu Kultury w Nowym Sączu, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Marty Jakubowskiej, w towarzystwie przedstawicieli z lokalnych instytucji takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Obranym przez nas celem było zapewnienie opiekunom chwili odpoczynku oraz miłego spędzenia czasu, jak również udział w prelekcjach dotyczących różnych form wsparcia oraz pomocy opiekunom w ramach opieki nad osobą niesamodzielną ze względu na chorobę lub wiek.

Spotkanie uroczyście rozpoczęła Pani Ewa Szymoniak – Kierownik Hospicjum Domowego, która przedstawiła uczestnikom formy opieki realizowane przez placówkę Specjalmed tj. hospicjum domowe dla dorosłych, pielęgniarska opieka długoterminowa domowa oraz tlenoterapia domowa. Natomiast działająca przy hospicjum Fundacja „Okno Nadziei” otacza opieką osoby potrzebujące, samotne i niesamodzielne w ramach projektu Przyjaciel z Okna Nadziei, w którym wolontariusze odwiedzają i wspierają jego beneficjentów. Fundacja zapewnia również podopiecznym wsparcie w postaci bezpłatnego wypożyczenia niezbędnego sprzętu medycznego tj. łóżka, chodziki, kule, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, materace p/odleżynowe itp.

Pragnęliśmy przypomnieć w tym szczególnym dniu, z jakimi trudnościami wiąże się opieka nad osobą ciężko chorą i niepełnosprawną, a przy tym jak potrzebna jest zmiana warunków życia ich rodzin poprzez stworzenie lokalnego systemu wsparcia. Jednym z problemów, na jaki wskazują opiekunowie osób długotrwale chorych, jest brak pieniędzy na leki i przedmioty niezbędne do pielęgnowania i rehabilitacji chorego. W takiej sytuacji bliscy mogą starać się o wsparcie finansowe z różnych instytucji. Pani Anna Machaj – przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie udzieliła uczestnikom informacji dotyczących możliwości dofinansowania do zakupu środków pomocniczych i likwidacji barier architektonicznych ze środków PFRON. Natomiast cennych wskazówek jak wnioskować o różnego rodzaju zasiłki pieniężne oraz usługi opiekuńcze dostarczyła nam Pani Aleksandra Makowiecka – pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu.

Opiekun rodzinny pomaga swojemu bliskiemu w codziennych czynnościach, zapewnia opiekę i pielęgnację przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, co wymaga określonej wiedzy. W celu wypracowania dobrych technik pielęgnacyjnych odbyło się szkolenie przeprowadzone przez pielęgniarkę Teresę Majerską z zakresu opieki nad obłożnie chorym. Uczestnicy mieli możliwość uzyskać praktyczną wiedzę oraz umiejętności dotyczące pielęgnacji ciężko chorego w sposób bezpieczny, jak również w minimalnym stopniu obciążający osoby opiekujące się chorym. Pokaz dotyczył prawidłowego transferu pacjenta, codziennej pielęgnacji oraz toalety łóżkowej.

Opieka nad chorym to niewątpliwie wielkie wyzwanie dla bliskich, które wymaga również dużej dozy empatii, cierpliwości oraz wytrzymałości psychicznej. Właśnie dlatego spotkanie miało za zadanie uwrażliwić opiekunów oraz zainspirować ich do realizacji swoich praw i potrzeb. Psycholog Monika Szczepaniak podczas warsztatów na temat roli odpoczynku akcentowała, że jest on niezbędny, by prawidłowo funkcjonować, ponieważ jest wartościowy zarówno dla ciała jak i dla duszy. Dobrostan opiekuna rodzinnego jest bardzo ważny i pomaga zaakceptować swoją rolę w procesie opieki nad bliskim.

Spotkanie uświetniły swoimi umiejętnościami wokalnymi podopieczne Studia Wokalnego „Bel Corda” pod opieką Pani Natalii Zabrzeskiej oraz Grupy Wokalnej „Young Voice” Pani Ireny Górowskiej. Młode artystki zapewniły imponującą oprawę muzyczną, świetnie dobrany repertuar do spotkania, dzięki której ofiarowały uczestnikom chwilę relaksu i oderwania od codziennych trosk.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowy „Dyplom Superbohatera” za miłość i czułe serce pełne troski, które wkładają w opiekę nad swoimi bliskimi.

 

Szczególne podziękowania za nieocenioną pomoc w organizacji Dnia Opiekuna Rodzinnego składamy dla:

Pani Marty Jakubowskiej – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury

Pani Katarzyny Luksy – Kierownik Działu Administracyjno-Finansowego

Pani Haliny Hajtek – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Pani Aleksandry Makowieckiej – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Pani Natalii Zabrzeskiej – Instruktor Studia Wokalnego „Bel Corda” oraz jej podopiecznych: Ani Kożuch i Zuzi Leśniak

Pani Irenie Górowskiej – Instruktor Grupy Wokalnej „Young Voice” oraz jej podopiecznych: Patrycji Witowskiej i Jadwidze Kondrackiej

Podziękowania również dla Radia RDN za zaangażowanie w promocję wydarzenia oraz dla Zakładu Piekarskiego „Grzyb” za słodkości przekazane dla uczestników

Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej XV kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie” prowadzonej przez Fundację Hospicyjną.

Zobacz inne wydarzenia

Weź małego podopiecznego z Hospicjum Domowego i bądź Mikołajem dla Niego!

„Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem.” – Johannes Robert Becher 

Akcja wywołała wiele radości i wzruszeń. Dzięki Wam uśmiech na twarzy stał się prawdziwym świątecznym prezentem. Dziękujemy, że byliście częścią naszej akcji i za to, że pokazaliście nam wszystkim, jak wiele można osiągnąć, mając w sobie tyle serca. 

Jarmark anielski w Nowym Sączu 3-4.08.2024 r.

„Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym.” – 

kard. Stefan Wyszyński 

Tym razem nasze koło szczęścia przywędrowało do Nowego Sącza 😊 Dziękujemy za każdą chęć pomocy i dar serca dla naszych podopiecznych 😊