Zostań wolontariuszem

„Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić” – Antoine de Saint Exupery

„Jeśli masz wątpliwości, to znaczy, że jesteś odpowiedzialny…”

Nie wahaj się i napisz do Nas, a my chętnie pomożemy, odpowiemy na pytania i doradzimy, utwierdzając Cię w dobrej decyzji 😊

Czym jest wolontariat? Otóż wolontariat jest to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi koleżeńskie, przyjacielskie czy rodzinne. Idąc tym tropem wolontariusz to osoba fizyczna, która z własnej woli i bez pobierania wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych w zakresie ich działalności statutowej, organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej. Działalność ta nie może jednak mieć charakteru działalności gospodarczej.

Formularz kandydata

Czym jest wolontariat?

Otóż wolontariat jest to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi koleżeńskie, przyjacielskie czy rodzinne. Idąc tym tropem wolontariusz to osoba fizyczna, która z własnej woli i bez pobierania wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych w zakresie ich działalności statutowej, organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej. Działalność ta nie może jednak mieć charakteru działalności gospodarczej.

Wolontariuszem może zostać każdy, także osoba niepełnoletnia, pod warunkiem, że zgodę na to wyrażą jej rodzice lub opiekunowie prawni. Może też być nim osoba niepełnosprawna, jeśli pozwala jej na to stan zdrowia. Na możliwość bycia wolontariuszem nie wpływa również zatrudnienie – zarówno bezrobotni, jak i osoby pracujące mogą być wolontariuszami. Liczą się chęci i gotowość do działań na rzecz innych.
Przede wszystkim wolontariusz jest zobligowany do wywiązywania się z obowiązków w sposób, w zakresie i czasie, jakie zostały określone w porozumieniu pomiędzy wolontariuszem a podopiecznym. Poza tym, powinien przestrzegać ogólnie przyjętych zasad etycznych, moralnych czy dbać o powierzony mu majątek.
Wolontariusz może robić w organizacji wiele rzeczy, wszystko zależy od wykazywanych predyspozycji i zainteresowań, np.: prowadzić profil na portalach Społecznościowych, organizować imprezy, festyny, koncerty, spotkania, opracowywać materiały promocyjne, pracować z podopiecznymi, organizować czas wolny dzieciom i młodzieży, udzielać korepetycji, udzielać doradztwa specjalistycznego osobom potrzebującym (o ile posiada odpowiednie kwalifikacje), adresować listy, wspierać w działaniach prowadzonych przez organizacje, i wiele, wiele innych…
Istotą obecności u podopiecznych jest budowanie relacji. Celem wizyty wolontariusza u podopiecznego jest wspólne spędzanie czasu. W procesie budowania i utrzymywania relacji z drugim człowiekiem ważna jest rozmowa. Wizyta zatem powinna upływać na rozmowie, wspólnym słuchaniu muzyki lub wyjściu na spacer. Wolontariusz może czytać, mogą wspólnie realizować pasje czy zainteresowania, dzielić się nimi, zachęcać do poznawania siebie nawzajem. Pomagać w czynnościach, typu zakupy, sprzątanie itp.
Zanim wolontariusz zostanie wprowadzony do podopiecznego przechodzi przez proces rekrutacji, w którym upewniamy się, czy dana osoba podoła wolontariatowi. Jest to wyraz odpowiedzialności wobec naszych podopiecznych, ale również wyraz troski o naszych wolontariuszy. Z każdym wolontariuszem podpisujemy umowę o współpracy.
Pierwszą osobą, z którą ma kontakt podopieczny, jest pracownik Fundacji. Dopiero na kolejnym spotkaniu pracownik wprowadza do podopiecznego wolontariusza – pierwsze spotkanie z podopiecznym odbywa się w obecności pracownika Fundacji. Na kolejne spotkania wolontariusz i podopieczny umawiają się już we własnym zakresie. Informują (najlepiej po pierwszym spotkaniu) koordynatora wolontariatu na jakie zasady spotkań się umówili (np. czy wyznaczony jeden konkretny dzień tygodnia i stała godzina, czy inaczej).